Skip to content

181-183 S 7th St

Newark, NJ 07103

Built 1891

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
Jan 23, 2013

Property Information

Block1799
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page46

Building Details

Building Class43
Description2.5SF1UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,861
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$29,400
19%
Improvement Value:$127,000
81%
Total Assessment$156,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,948+2.0%
2024$5,831-0.2%
2023$5,840-1.7%
2022$5,943+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$70,000

To:

Sq Ft3,861DeedBook 12416, Page 8136

Property Sale

SaleMulti
$169,000
DeedBook 5887, Page 265

Property Sale

SaleMulti
$59,900
DeedBook 5714, Page 287

Property Built

Built

Year Built: 1891