Skip to content

146 Garside St

Newark, NJ 07104

Built 1877

Last Sale Price
$502,000
Last Sale Date
Aug 5, 2021

Property Information

Block511
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class45
Description3SB
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,992
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,300
9%
Improvement Value:$208,000
91%
Total Assessment$229,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,720+2.0%
2024$8,548+30.5%
2023$6,549-1.7%
2022$6,665+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$502,000

To:

Sq Ft2,992DeedBook 20211, Page 4655

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5239, Page 767

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5207, Page 128

Property Built

Built

Year Built: 1877