Skip to content

183-185 Mt Prospect Ave

Newark, NJ 07104

Built 1907

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 15, 2021

Property Information

Block511
Lot53
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class43
Description3SF2UGCB
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,107
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,700
11%
Improvement Value:$175,400
89%
Total Assessment$197,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,496+2.0%
2024$7,348-0.2%
2023$7,360-1.7%
2022$7,490+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$277,000

From:

To:

Sq Ft1,789DeedBook 20180, Page 131Recorded1/2/2018

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 5955, Page 39

Property Sale

Sale
$49,500
DeedBook 5474, Page 542

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 5303, Page 60

Property Built

Built

Year Built: 1907