Skip to content

140-142 Bloomfield Ave

Newark, NJ 07104

Commercial

Last Sale Price
$933,500
Last Sale Date
Jul 14, 2020

Property Information

Block511
Lot54
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page21

Building Details

Building Class10
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,200
18%
Improvement Value:$452,800
82%
Total Assessment$550,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,708+2.0%
2024$25,201-0.2%
2023$25,242+39.6%
2022$18,088+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$933,500

To:

DeedBook 20200, Page 75431

Property Sale

Sale
$540,000

From:

To:

DeedBook 20150, Page 68992Recorded9/21/2015

Property Sale

Sale
$107,600
DeedBook 5292, Page 39