Skip to content

181 Bloomfield Ave

Newark, NJ 07104

Commercial

Last Sale Price
$39,000
Last Sale Date
Mar 5, 1974

Property Information

Block535
Lot22
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class---
Description3SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,800
16%
Improvement Value:$193,100
84%
Total Assessment$230,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,781+2.0%
2024$8,608-0.2%
2023$8,622-14.4%
2022$10,070+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$39,000

To:

DeedBook 4469, Page 388