Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
175 Bloomfield Ave
Newark, NJ 07104
Last Sale Date
Aug 14, 1992
Property Information
Block535
Lot46
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page22
Building Details
Building Class---
Description2SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.01
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$37,800
18%
Improvement Value:$170,500
82%
Total Assessment$208,300
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $7,922 | +2.0% |
| 2024 | $7,765 | -0.2% |
| 2023 | $7,778 | -14.1% |
| 2022 | $9,059 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.