Skip to content

350-352 Clifton Ave

Newark, NJ 07104

Built 1907

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Dec 2, 2010

Property Information

Block557
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class43
Description2SF6UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,522
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,900
28%
Improvement Value:$56,500
72%
Total Assessment$78,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,982+2.0%
2024$2,923-50.1%
2023$5,859-1.7%
2022$5,962+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000

To:

Sq Ft4,522DeedBook 12289, Page 8710

Property Built

Built

Year Built: 1907