Skip to content

364 Clifton Ave

Newark, NJ 07104

Built 1912

Last Sale Date
Oct 25, 2014

Property Information

Block557
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,170
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,500
20%
Improvement Value:$154,800
80%
Total Assessment$192,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,313+2.0%
2024$7,169-0.2%
2023$7,180-1.7%
2022$7,307+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1912