Skip to content

358 Clifton Ave

Newark, NJ 07104

Built 1900

Last Sale Price
$705,000
Last Sale Date
Mar 29, 2023

Property Information

Block557
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,872
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,500
14%
Improvement Value:$230,300
86%
Total Assessment$267,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,184+2.0%
2024$9,984-0.2%
2023$10,000+56.7%
2022$6,380+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$705,000

To:

Sq Ft3,872DeedBook 20230, Page 22210

Property Sale

Sale
$445,000
Sq Ft2,505DeedBook 20200, Page 21270Recorded2/25/2020

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 6135, Page 424

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5423, Page 632

Property Built

Built

Year Built: 1900