Skip to content

360-362 Clifton Ave

Newark, NJ 07104

Apartment

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
May 2, 2005

Property Information

Block557
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class---
Description2.5SF5UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$160,000
45%
Improvement Value:$199,200
55%
Total Assessment$359,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,660+2.0%
2024$13,391-0.2%
2023$13,413-1.7%
2022$13,650+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

To:

DeedBook 6183, Page 171

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 4817, Page 860