Skip to content

12 Woodside Pl

Newark, NJ 07104

Built 1949

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Mar 3, 2010

Property Information

Block577
Lot42
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,421
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$29,400
17%
Improvement Value:$143,500
83%
Total Assessment$172,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,575+2.0%
2024$6,446+40.8%
2023$4,578-1.7%
2022$4,659+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$19,750
DeedBook 4454, Page 611

Property Built

Built

Year Built: 1949