Skip to content

405-407 Lake St

Newark, NJ 07104

Built 1925

Last Sale Price
$225,750
Last Sale Date
Nov 5, 2020

Property Information

Block583
Lot47
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page15

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,200
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$67,500
31%
Improvement Value:$150,600
69%
Total Assessment$218,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,294+2.0%
2024$8,131-0.2%
2023$8,144-1.7%
2022$8,288+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$225,750

To:

Sq Ft4,200DeedBook 20201, Page 9844

Property Sale

Sale
$192,808
Sq Ft1,680DeedBook 20190, Page 99216Recorded10/17/2019

Property Sale

Sale
$133,000
DeedBook 5354, Page 521

Property Sale

Sale
$17,500
DeedBook 5046, Page 384

Property Built

Built

Year Built: 1925