Skip to content

593-595 N 6th St

Newark, NJ 07107

Apartment

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Apr 21, 2003

Property Information

Block597
Lot55
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page14

Building Details

Building Class10
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage891
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$62,900
12%
Improvement Value:$463,700
88%
Total Assessment$526,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,027+2.0%
2024$19,632-0.2%
2023$19,663-1.7%
2022$20,011+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

To:

Sq Ft891DeedBook 5972, Page 299

Property Sale

Sale
$178,500
DeedBook 5932, Page 842