Skip to content

387 Summer Ave

Newark, NJ 07104

Commercial

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Sep 2, 2022

Property Information

Block612
Lot35
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class10
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage440
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,900
15%
Improvement Value:$160,000
85%
Total Assessment$188,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,184+2.0%
2024$7,042-0.2%
2023$7,054-1.7%
2022$7,178+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000

To:

Sq Ft440DeedBook 20220, Page 92155