Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
52-54 Lincoln Ave
Newark, NJ 07104
Last Sale Date
Dec 21, 1989
Property Information
Block620
Lot61
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page16
Building Details
Building Class---
Description3SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$160,000
40%
Improvement Value:$240,300
60%
Total Assessment$400,300
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $15,223 | +2.0% |
| 2024 | $14,923 | -0.2% |
| 2023 | $14,947 | -1.7% |
| 2022 | $15,211 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.