Skip to content

467-469 Summer Ave

Newark, NJ 07104

Built 1901

Owner
---
Last Sale Price
$867,590
Last Sale Date
Nov 20, 2025

Property Information

Block624
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,429
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$27,800
12%
Improvement Value:$197,000
88%
Total Assessment$224,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,549+2.0%
2024$8,381-0.2%
2023$8,394-1.7%
2022$8,542+1.0%
Property History
Sales8

Property Sale

Sale
$867,590
Sq Ft2,429DeedBook 20250, Page 77365Recorded12/11/2025

Property Sale

Sale
$685,000

To:

Sq Ft4,216DeedBook 20230, Page 45718

Property Sale

Sale
$127,800
DeedBook 12271, Page 2074

Property Sale

Sale
$381,400
DeedBook 6079, Page 660

Property Sale

Sale
$32,285
DeedBook 5943, Page 429

Property Sale

Sale
$32,285
DeedBook 5739, Page 163

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 5220, Page 545

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 5017, Page 507

Property Built

Built

Year Built: 1901