Skip to content

457 Summer Ave

Newark, NJ 07104

Built 1890

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Oct 11, 2021

Property Information

Block624
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page16

Building Details

Building Class16
Description2.5SF-2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,979
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$24,500
16%
Improvement Value:$127,200
84%
Total Assessment$151,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,769+2.0%
2024$5,655-0.2%
2023$5,664-1.7%
2022$5,765+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

To:

Sq Ft2,979DeedBook 20211, Page 40003

Property Built

Built

Year Built: 1890