Skip to content

655-657 Clifton Ave

Newark, NJ 07104

Built 1912

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Dec 18, 2003

Property Information

Block716
Lot41
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage5,050
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,300
22%
Improvement Value:$223,400
78%
Total Assessment$286,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,903+2.0%
2024$10,688-0.2%
2023$10,705-1.7%
2022$10,895+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000

To:

Sq Ft5,050DeedBook 6035, Page 511

Property Sale

Sale
$176,000
DeedBook 5679, Page 350

Property Sale

Sale
$169,000
DeedBook 5396, Page 613

Property Sale

Sale
$172,000
DeedBook 4934, Page 953

Property Built

Built

Year Built: 1912