Skip to content

53 Chester Ave

Newark, NJ 07104

Built 2006

Last Sale Price
$505,000
Last Sale Date
Jun 14, 2006

Property Information

Block677
Lot38
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page12

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,326
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$23,000
9%
Improvement Value:$245,400
91%
Total Assessment$268,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,207+2.0%
2024$10,006-0.2%
2023$10,022-1.7%
2022$10,199+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$505,000

To:

Sq Ft4,326DeedBook 6369, Page 237

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 6250, Page 679

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 5978, Page 801

Property Sale

Sale
$107,000
DeedBook 5678, Page 891