Skip to content

59 Chester Ave

Newark, NJ 07104

Built 1882

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Mar 31, 2017

Property Information

Block678
Lot58
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page12

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,468
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,300
15%
Improvement Value:$112,500
85%
Total Assessment$131,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,012+2.0%
2024$4,914-0.2%
2023$4,921-1.7%
2022$5,008+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000

To:

Sq Ft2,142DeedBook 20170, Page 35151

Property Sale

Sale
$47,500

From:

To:

Sq Ft1,468DeedBook 20150, Page 92134Recorded12/1/2015

Property Built

Built

Year Built: 1882