Skip to content

509-511 Ridge St

Newark, NJ 07104

Built 1897

Last Sale Price
$122,000
Last Sale Date
Apr 2, 2018

Property Information

Block684
Lot40
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page10

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,496
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,300
41%
Improvement Value:$87,800
59%
Total Assessment$149,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,670+2.0%
2024$5,558-0.2%
2023$5,567-1.7%
2022$5,666+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$122,000

To:

Sq Ft1,496DeedBook 20180, Page 33414

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 12377, Page 2311

Property Sale

Sale
$122,500
DeedBook 5336, Page 229

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5022, Page 872

Property Built

Built

Year Built: 1897