Skip to content

615-617 Lake St

Newark, NJ 07104

Built 1953

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Jul 6, 2022

Property Information

Block687
Lot47
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,768
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$58,300
36%
Improvement Value:$103,800
64%
Total Assessment$162,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,165+2.0%
2024$6,043-0.2%
2023$6,053-1.7%
2022$6,160+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

To:

Sq Ft1,768DeedBook 20220, Page 64415

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft1,768DeedBook 20190, Page 65344Recorded7/16/2019

Property Built

Built

Year Built: 1953