Skip to content

633-635 N 9th St

Newark, NJ 07107

Built 1961

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 21, 2016

Property Information

Block702
Lot42
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page7

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,516
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,800
22%
Improvement Value:$152,300
78%
Total Assessment$196,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,458+2.0%
2024$7,311-0.2%
2023$7,322-1.7%
2022$7,452+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$354,500
DeedBook 6212, Page 26

Property Sale

SaleMulti
$295,000
DeedBook 6092, Page 645

Property Sale

SaleMulti
$178,000
DeedBook 5626, Page 847

Property Built

Built

Year Built: 1961