Skip to content

67 Delavan Ave

Newark, NJ 07104

Built 1892

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Dec 1, 2023

Property Information

Block722
Lot40
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page12

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,173
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,500
12%
Improvement Value:$164,900
88%
Total Assessment$187,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,127+2.0%
2024$6,986-0.2%
2023$6,998-1.7%
2022$7,121+1.0%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$515,000

To:

Sq Ft4,173DeedBook 20240, Page 2982Recorded1/9/2024

Property Sale

Sale
$232,000

From:

To:

Sq Ft2,619DeedBook 20190, Page 7181Recorded1/25/2019

Property Sale

Sale
$80,200
DeedBook 12218, Page 2348

Property Sale

Sale
$410,000
DeedBook 6291, Page 56

Property Sale

Sale
$219,900
DeedBook 5905, Page 483

Property Sale

Sale
$27,000
DeedBook 4545, Page 87

Property Built

Built

Year Built: 1892