Skip to content

653 Summer Ave

Newark, NJ 07104

Apartment

Last Sale Price
$812,000
Last Sale Date
Apr 30, 2016

Property Information

Block732
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page11

Building Details

Building Class---
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
45%
Improvement Value:$222,600
55%
Total Assessment$402,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,311+2.0%
2024$15,009-0.2%
2023$15,033-1.7%
2022$15,299+1.0%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$812,000

To:

DeedBook 20160, Page 42545

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 5912, Page 840

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5603, Page 859

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 5445, Page 894

Property Sale

Sale
$200,000

Property Sale

Sale
$200,000

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5041, Page 912