Skip to content

669 Summer Ave

Newark, NJ 07104

Built 1916

Last Sale Price
$129,000
Last Sale Date
May 24, 1989

Property Information

Block732
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page11

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,647
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$26,100
17%
Improvement Value:$128,600
83%
Total Assessment$154,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,883+2.0%
2024$5,767-0.2%
2023$5,777-1.7%
2022$5,879+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$129,000

To:

Sq Ft2,647DeedBook 5080, Page 174

Property Sale

Sale
$73,500
DeedBook 5007, Page 422

Property Built

Built

Year Built: 1916