Skip to content

667 Summer Ave

Newark, NJ 07104

Built 1921

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 5, 2004

Property Information

Block732
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page11

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,740
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$26,100
12%
Improvement Value:$184,900
88%
Total Assessment$211,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,024+2.0%
2024$7,866-0.2%
2023$7,879-1.7%
2022$8,018+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$127,000
DeedBook 5008, Page 520

Property Built

Built

Year Built: 1921