Skip to content

671 Summer Ave

Newark, NJ 07104

Built 1890

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Oct 29, 2013

Property Information

Block732
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page11

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,932
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,100
21%
Improvement Value:$98,500
79%
Total Assessment$124,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,739+2.0%
2024$4,645-0.2%
2023$4,653-1.7%
2022$4,735+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000

To:

Sq Ft2,858DeedBook 12468, Page 863

Property Built

Built

Year Built: 1890