Skip to content

769-771 Degraw Ave

Newark, NJ 07104

Built 1915

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Feb 20, 2004

Property Information

Block756
Lot47
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page9

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,152
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$72,500
42%
Improvement Value:$100,100
58%
Total Assessment$172,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,564+2.0%
2024$6,435-0.2%
2023$6,445-1.7%
2022$6,559+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 5168, Page 15

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 4934, Page 642

Property Built

Built

Year Built: 1915