Skip to content

864-888 N 7th St

Newark, NJ 07107

Last Sale Date
Oct 27, 2021

Property Information

Block796
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page1

Building Details

Building Class10
Description2SB.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$940,000
52%
Improvement Value:$860,000
48%
Total Assessment$1,800,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$68,454+2.0%
2024$67,104-0.2%
2023$67,212-15.5%
2022$79,515+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0