Skip to content

138-152 N 10th St

Newark, NJ 07107

Apartment

Last Sale Price
$2,740,000
Last Sale Date
Mar 5, 2010

Property Information

Block590
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class10
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$820,000
41%
Improvement Value:$1,180,000
59%
Total Assessment$2,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$76,060+2.0%
2024$74,560-0.2%
2023$74,680-1.7%
2022$76,000+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$2,740,000

To:

DeedBook 12244, Page 2862

Property Sale

Sale
$2,133,347
DeedBook 6396, Page 434

Property Sale

Sale
$250,000

Property Sale

Sale
$250,000

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 4760, Page 619