Skip to content

75 Manchester Pl

Newark, NJ 07104

Built 1927

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Apr 15, 2014

Property Information

Block806
Lot42
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page1

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG.
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,620
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,800
25%
Improvement Value:$143,500
75%
Total Assessment$191,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,275+2.0%
2024$7,132-0.2%
2023$7,143-1.7%
2022$7,269+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$295,000

To:

Sq Ft2,620DeedBook 12523, Page 2050

Property Built

Built

Year Built: 1927