Skip to content

811 Ridge St

Newark, NJ 07104

Built 1913

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
May 13, 1999

Property Information

Block812
Lot57
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,632
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,800
22%
Improvement Value:$134,300
78%
Total Assessment$173,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,583+2.0%
2024$6,453-0.2%
2023$6,464-1.7%
2022$6,578+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000

To:

Sq Ft2,632DeedBook 5619, Page 184

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5270, Page 134

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4999, Page 138

Property Built

Built

Year Built: 1913