Skip to content

295-297 Woodside Ave

Newark, NJ 07104

Built 1910

Last Sale Price
$131,999
Last Sale Date
Jul 18, 2017

Property Information

Block763
Lot49
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page11

Building Details

Building Class45
Description2.5SF2UG.
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,632
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,500
16%
Improvement Value:$156,900
84%
Total Assessment$186,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,089+2.0%
2024$6,949-0.2%
2023$6,960-1.7%
2022$7,083+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$131,999

To:

Sq Ft4,577DeedBook 20170, Page 65950

Property Sale

Sale
$131,999

From:

To:

Sq Ft2,632DeedBook 20170, Page 52391Recorded6/16/2017

Property Sale

Sale
$143,000
DeedBook 5416, Page 906

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 4621, Page 528

Property Built

Built

Year Built: 1910