Skip to content

63 Tiffany Blvd

Newark, NJ 07104

Built 1918

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Jun 28, 2023

Property Information

Block847
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page2

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,292
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$23,800
16%
Improvement Value:$126,100
84%
Total Assessment$149,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,701+2.0%
2024$5,588-0.2%
2023$5,597-1.7%
2022$5,696+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

To:

Sq Ft2,292DeedBook 20230, Page 39565

Property Sale

Sale
$131,000
DeedBook 5251, Page 908

Property Built

Built

Year Built: 1918