Skip to content

11 Tiffany Blvd

Newark, NJ 07104

Built 1928

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 9, 1998

Property Information

Block847
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page2

Building Details

Building Class16
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,384
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,500
20%
Improvement Value:$100,700
80%
Total Assessment$126,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,799+2.0%
2024$4,705-0.2%
2023$4,712-1.7%
2022$4,796+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$19,000
DeedBook 5078, Page 822

Property Sale

Sale
$19,000
DeedBook 4380, Page 325

Property Built

Built

Year Built: 1928