Skip to content

41-43 Tiffany Blvd

Newark, NJ 07104

Built 1959

Last Sale Date
May 15, 2023

Property Information

Block847
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page2

Building Details

Building Class43
Description2SF1AG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,760
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,000
20%
Improvement Value:$108,100
80%
Total Assessment$135,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,888+2.1%
2024$4,787-0.2%
2023$4,795-1.8%
2022$4,884+6.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1959