Skip to content

77-79 Tiffany Blvd

Newark, NJ 07104

Built 1927

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 11, 2024

Property Information

Block847
Lot39
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page2

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,052
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$23,300
17%
Improvement Value:$112,700
83%
Total Assessment$136,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,172+2.0%
2024$5,070-0.2%
2023$5,078-1.7%
2022$5,168+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 12359, Page 4551

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 4784, Page 901

Property Built

Built

Year Built: 1927