Skip to content

29 Tiffany Blvd

Newark, NJ 07104

Built 1900

Last Sale Price
$18,000
Last Sale Date
Jan 19, 1993

Property Information

Block847
Lot51
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page2

Building Details

Building Class16
Description2.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,818
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,800
14%
Improvement Value:$162,900
86%
Total Assessment$188,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,176+2.0%
2024$7,035-0.2%
2023$7,046-1.7%
2022$7,171+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$18,000

To:

Sq Ft3,818DeedBook 5252, Page 341

Property Sale

Sale
$18,000
DeedBook 4742, Page 710

Property Built

Built

Year Built: 1900