Skip to content

45-47 Tiffany Blvd

Newark, NJ 07104

Built 1957

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Feb 28, 1990

Property Information

Block847
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page2

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,454
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,200
18%
Improvement Value:$128,800
82%
Total Assessment$157,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,971+2.0%
2024$5,853-0.2%
2023$5,862-1.7%
2022$5,966+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000

To:

Sq Ft3,454DeedBook 5116, Page 303

Property Built

Built

Year Built: 1957