Skip to content

67-69 Liberty St

Newark, NJ 07102

Commercial

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Jul 19, 2004

Property Information

Block871
Lot39
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page76

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$103,800
83%
Improvement Value:$21,200
17%
Total Assessment$125,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,754+2.0%
2024$4,660-0.2%
2023$4,668-1.7%
2022$4,750+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$105,000

To:

DeedBook 6090, Page 773

Property Sale

Sale
$54,000
DeedBook 5225, Page 278