Skip to content

42 Orchard St

Newark, NJ 07102

Commercial

Last Sale Price
$900,000
Last Sale Date
Jun 27, 2023

Property Information

Block881
Lot54
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page76

Building Details

Building Class10
DescriptionPARKING LOT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$80,500
66%
Improvement Value:$41,500
34%
Total Assessment$122,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,640+2.0%
2024$4,548-0.2%
2023$4,555-1.7%
2022$4,636+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$900,000

To:

DeedBook 20230, Page 39581