Skip to content

32-34 Orchard St

Newark, NJ 07102

Commercial

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Aug 28, 2018

Property Information

Block881
Lot61
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page76

Building Details

Building Class10
DescriptionPARKING LOT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,200
75%
Improvement Value:$26,900
25%
Total Assessment$106,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,035+2.0%
2024$3,955-0.2%
2023$3,962-1.7%
2022$4,032+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$330,000

To:

DeedBook 20180, Page 89022

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 12137, Page 1867