Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
401-411 Mulberry St
Newark, NJ 07102
Industrial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 19, 2012
Property Information
Block890
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page88
Building Details
Building Class10
Description5SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.76
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$582,500
37%
Improvement Value:$991,600
63%
Total Assessment$1,574,100
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $59,863 | +2.0% |
| 2024 | $58,682 | -0.2% |
| 2023 | $58,777 | -1.7% |
| 2022 | $59,816 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.