Skip to content

104-106 Johnson St

Newark, NJ 07105

Commercial

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Aug 5, 1983

Property Information

Block933
Lot49
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page89

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$138,000
28%
Improvement Value:$355,000
72%
Total Assessment$493,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,749+2.0%
2024$18,379-0.2%
2023$18,409-12.8%
2022$21,113+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000

To:

DeedBook 4796, Page 515