Skip to content

57-61 Malvern St

Newark, NJ 07105

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 16, 2022

Property Information

Block954
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page90

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$444,000
87%
Improvement Value:$69,200
13%
Total Assessment$513,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,517+2.0%
2024$19,132-0.2%
2023$19,163-4.0%
2022$19,965+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

DeedBook 20161, Page 4251Recorded12/5/2016

Property Sale

Sale
$201,000
DeedBook 5521, Page 857