Skip to content

84 Garden St

Newark, NJ 07105

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 10, 2015

Property Information

Block937
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page89

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,490
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,100
39%
Improvement Value:$97,100
61%
Total Assessment$159,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,054+2.0%
2024$5,935-0.2%
2023$5,945-1.7%
2022$6,050+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$237,000
DeedBook 5877, Page 163

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5678, Page 917

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 4775, Page 50

Property Built

Built

Year Built: 1910