Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
168 Mcwhorter St
Newark, NJ 07105
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 4, 2021
Property Information
Block937
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page89
Building Details
Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$189,600
52%
Improvement Value:$175,400
48%
Total Assessment$365,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $13,881 | +2.0% |
| 2024 | $13,607 | -5.8% |
| 2023 | $14,443 | -7.7% |
| 2022 | $15,641 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.