Skip to content

82 Garden St

Newark, NJ 07105

Built 1900

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Nov 21, 2010

Property Information

Block937
Lot24
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page89

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,363
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$74,500
39%
Improvement Value:$115,400
61%
Total Assessment$189,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,222+2.0%
2024$7,079-0.2%
2023$7,091-1.7%
2022$7,216+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$180,000

To:

Sq Ft2,363DeedBook 12287, Page 2640

Property Sale

Sale
$432,000
DeedBook 6332, Page 171

Property Sale

Sale
$141,000
DeedBook 4983, Page 586

Property Built

Built

Year Built: 1900