Skip to content

74 Garden St

Newark, NJ 07105

Industrial

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
May 19, 2014

Property Information

Block937
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page89

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$186,000
62%
Improvement Value:$114,000
38%
Total Assessment$300,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,409+2.0%
2024$11,184-0.2%
2023$11,202-1.7%
2022$11,400+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$275,000

To:

DeedBook 12498, Page 7538

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 6093, Page 211

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5743, Page 136